Prometheus
színes, magyarul beszélő amerikai sci-fi,
126 perc, 2012
16 éven felülieknek
DVD-n megjelenik: 2012. október 10-én
Azt akarják, hogy megtaláljuk őket – mondja lelkesen Elizabeth Shaw régésznő a film elején, amint társaival felfedeznek egy harmincötezer éves barlangrajzot, melyen emberek állnak körül egy hatalmas óriást, aki az égre rajzolódó körökre mutat. Persze a legizgalmasabb kérdés az, vajon kik azok az „ők”. A történet elszánt hősnője arra a hitbeli kérdésre keresi a választ, hogyan kerülhetünk kapcsolatba a Teremtőnkkel.
Már ennyiből is látszik Ridley Scott rendező legújabb opusza – bárhogy is viszonyulunk a sci-fi műfajához – több egyszerű, könnyed kikapcsolódásnál. A Prometheus alapkérdéseket feszeget az ember eredetével kapcsolatban, és még napok után is ott bujkál a gondolatainkban.
Scott-tól rettenetes választ kapunk, vagy leginkább nem kapunk, hiszen a rendező maga is a keresők útját járja, és nem tudja hova is tart. Hiába azonban az izgalmas kérdések sokasága, a darabot csak azoknak ajánlom, akik remekül tűrték az Alien-franchise eddigi darabjait, vagy akár A nyolcadik utas a Halált. A filmet rendkívül problematikussá teszi az erőszakos jelenetek sokasága és a trágár szavak mennyisége.
Az eredetét kutató Ridley Scott legutóbb azt nyilatkozta a The New York Timesnak, hogy ha csak egyedül a matematikai számításokat nézzük, szinte lehetetlen, hogy élet keletkezhetett a Földön „külső segítség nélkül”, Isten létét illetően mégis agnosztikusnak vallotta magát. A film nyitva hagyja az ajtót Isten és a teremtés témája előtt, miközben mélyen merít a görög mitológiából, a fiatalság forrásának legendájából, a Frankenstein elbeszélésekből, és az emberiség legnemesebb metafizikai impulzusaiból. A figyelmes szemlélőknek legelőször az tűnik fel, hogy a mozi teljesen elbizonytalanít a teizmussal és azzal a meggyőződéssel szemben, hogy az emberiséget a Biblia Istene teremtette. Ugyanakkor a vallással szembeni fenntartásait is igyekszik ködösíteni.
2093-ban Elizabeth Shaw (Noomi Rapace) és Charlie Holloway (Logan Marshall-Green) tudósok a Prometheus nevű űrhajó fedélzetén egy meg nem nevezett bolygóhoz közelednek, amelyről a tudósok úgy gondolják, ott rejlik a titok nyitja.
Meredith Vickers (Charlize Theron) felügyeli a missziót, pénzügyi támogatója pedig Peter Weyland, aki mindent megtesz, hogy elkerülje a halált, és abban reménykedik, ha megfejti az eredet kódját, becsaphatja a Nagy Kaszást. A Peometheus-szon a legénység mellett egy android (emberszerű robot) is utazik, David (Michael Fassbender).
Miközben a két évig tartó út során a legénység csak szunyókál, David mindenről igyekszik megtanulni minden elérhető információt. Azt is mondhatnánk, hogy a Star Treck Mr. Spockjának, a szuper hatékony komornyiknak és Arábiai Lawrencenek a keveréke. A csapat megérkezik a kihalt bolygóra, és ott egy hatalmas építményre bukkannak, amely az úgynevezett „mérnökök” maradványai, akik Shaw és Holloway szerint életet adtak az embereknek. A mérnökök közül az egyik feláldozta magát, hogy DNS-éből kikelhessen az élet magja a Földön. Shaw szívében ég a vágy, hogy megtudja, a mérnökök miért alkották meg az emberiséget, de erre nem kapunk választ. És arra sincs magyarázat, ők hogyan keletkeztek. Sőt pont ezek az óriások voltak hivatva arra is, hogy eltöröljék az emberiséget, de az általuk létrehozott biológiai anyagok mutáció során kikerültek az ellenőrzésük alól, és megölték őket, mielőtt tervüket véghez vihették volna. Jelen van a bolygón a sötét ősi iszap, valamint a korábbi Alien-filmekből ismert népirtásra alkalmas férgek és hüllők csapata is. A társaság végül valóságosan találkozik az egyik alkotóval – de a bekövetkező tragédia rövidre zárja a küldetésüket. A történet szereplői közül sokan tragikus véget érnek és a film legrettenetesebb jelentében végignézzük, amint Shaw testéből eltávolítanak egy pusztító lényt, aki a régésznőt gazdatestként használta. A különleges filmtechnikai eszközök hatása lenyűgöző vagy inkább letaglózó. De Jon Spaihts és Damon Lindelof forgatókönyve sajnos egyszerre zavaros és túlzottan egyszerű. A legalapvetőbb információkat elfelejtik a néző tudtára adni, máskor pedig túl sokat árulnak el a párbeszédek, így megszűnik a feszültség. Fassbender azonban nem okoz csalódás, most is hozza remek formáját, ezúttal David szerepében. Briliáns, mint mindig.
Ridley Scott eddigi pályafutása alapján már tudjuk, üzletemberként nem rendelkezik nagy művészi ambíciókkal. Igaz azonban, hogy az 1979-ben forgatott Szárnyas fejvadászával műfajt teremtett és útjára indította a sci-fi filmek új generációját. Aki azzal a várakozással nézi meg a filmet, hogy valami ahhoz hasonló klasszist láthat, biztosan csalódni fog.
Prometheus
színes, magyarul beszélő amerikai sci-fi, 16 éven felülieknek rendező: Ridley Scott forgatókönyvíró: Jon Spaihts, Damon Lindelof zeneszerző: Marc Streitenfeld operatőr: Dariusz Wolski producer: David Giler, Walter Hill, Ridley Scott, Tony Scott szereplők: Michael Fassbender (David) Noomi Rapace (Elizabeth Shaw) Charlize Theron (Meredith Vickers) Idris Elba (Janek) Guy Pearce (Peter Weyland) Patrick Wilson (Shaw apja) Rafe Spall (Milburn) Logan Marshall-Green (Charlie Holloway) Kate Dickie (Ford) Emun Elliott (Chance) Benedict Wong (Ravel) |
Weberné Zsikai Mária / Budapest